Gięcie blach

XXI wiek to era maszyn, zaawansowanych technologicznie sprzętów i sztucznej inteligencji. Skomplikowane urządzenia muszą posiadać wiele metalowych elementów o bardzo konkretnych kształtach. Kształty te można uzyskać, używając przy obróbce metalu maszyn do gięcia blach. Jeśli nie wiesz, na czym polega gięcie blachy i do czego się je wykorzystuje, dalsza część artykułu jest właśnie dla Ciebie.
Zamów usługi gięcia blachy

Na czym polega zaginanie blach?

Najprościej mówiąc, jest to trwałe odkształcenie metalu dokonywane przy użyciu specjalistycznych maszyn do gięcia blachy. Proces ten jest bardzo często wykorzystywany przez dekarzy, którzy zwiększają w ten sposób precyzję swojej pracy. Aby dach wyglądał satysfakcjonująco, decydują się na gięcie stali wysokojakościowej lub gięcie stali nierdzewnej. Obecnie stosuje się wiele technik gięcia stali. Aby dobrać właściwą do swoich potrzeb, musisz uwzględnić grubość wybranego materiału oraz jego zdolność do zmiany kształtu. Jedną z najczęściej wybieranych przez klientów metod jest gięcie na prasie krawędziowej, która daje duże możliwości, jeśli chodzi o kąt zagięcia oraz precyzję zaginania. Urządzenie to pozwala kształtować blachę w niemal dowolny sposób i tworzyć z niej dowolne, nawet bardzo skomplikowane formy. Dodatkowo w przypadku krawędziowania udział człowieka polega jedynie na wybraniu odpowiedniego kształtu na urządzeniu oraz kontroli działania sprzętu, co zwiększa precyzję i zmniejsza ryzyko popełnienia błędu. Zaawansowana technologia pozwala również na zmniejszenie strat materiału, co w konsekwencji wpływa na ostateczną cenę produktu. Kolejną popularną techniką jest gięcie na giętarce. Jest to maszyna do gięcia blachy polecana szczególnie dla majsterkowiczów pragnących wykonywać modyfikacje na materiale o niewielkim rozmiarze i niezbyt dużej grubości. Oprócz najbardziej popularnego gięcia stali można wyginać również w pewnym zakresie inne materiały: drewno, żelazo, aluminium, miedź, tworzywa sztuczne oraz stopy.

Jak wygląda gięcie stali?

Gięcie blachy to proces, w którego trakcie materiał zostaje skręcony, wygięty, a następnie wyprofilowany i wyprostowany. Celem gięcia blachy jest uzyskanie stałego efektu, czyli gięcia plastycznego, które następuje po przyłożeniu siły większej od granicy sprężystości. Poniżej granicy następuje odkształcenie sprężyste – nietrwała zmiana kształtu tworzywa. Jeśli blacha gięta przez maszynę jest cienka, może być formowana bez podgrzewania, w przypadku grubszych metali dobierane są odpowiednie temperatury potrzebne do modyfikacji kształtu.

Znaczenie zaginania blach w przemyśle

Blacha jest trwałym materiałem, odpornym na zniszczenia. Obecnie wykorzystuje się ją powszechnie do produkcji pokryć dachowych oraz części maszyn i zbiorników. Aby części maszyn przetrwały długie lata, poleca się gięcie blach wysokojakościowych, które są wyjątkowo odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne. Natomiast przy robotach dekarskich wykonuje się najczęściej gięcie blach nierdzewnych, zabezpieczonych przed korozją, która zachodzi szczególnie szybko w warunkach zwiększonej wilgotności.