Cięcie laserowe, a cięcie plazmą - co lepsze?

Dostępne na rynku przecinarki wykorzystują bardzo wiele różnych technologii działania, jednak na dzień dzisiejszy najbardziej efektywnymi i popularnymi metodami są cięcie plazmą oraz cięcie laserem. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Jeżeli chcesz, by efekt cięcia był zgodny z Twoimi oczekiwaniami, musisz zastanowić się, która metoda będzie najodpowiedniejsza.

Cięcie plazmą – czym się charakteryzuje?

Plazma to zjonizowana materia, która przypomina gaz, ale jednak nim nie jest – nazywana jest czasem czwartym stanem materii. Przewodzi ona prąd elektryczny, a jej opór maleje wraz ze wzrostem temperatury. Po odpowiednim podgrzaniu zaczyna emitować energię w postaci światła i ciepła. Cięcie plazmą polega na stworzeniu łuku elektrycznego, który przekierowany zostaje na element, który chcemy przeciąć. Zwiększa się w tym momencie natężenie prądu, co sprawia, że strumień plazmy osiąga temperaturę kilkunastu tysięcy stopni Celsjusza i z łatwością przecina wszystkie przewodzące prąd materiały. Dokładność cięcia plazmą należy określić jako wysoką, choć nie tak wysoką, jak w przypadku cięcia laserowego. Wszystko zależy od poziomu skomplikowania danego projektu. Cena cięcia plazmą jest bardzo niska, co sprawia, że jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań.

Cięcie laserem – na czym polega?

Cięcie laserowe to nic innego, jak proces rozdzielania termicznego. Wiązka laserowa napiera na daną powierzchnię do momentu, gdy ją stopi, bądź całkiem odparuje. Warto wiedzieć, że metoda ta jest stosowana do cięcia zróżnicowanych materiałów. Należy również zauważyć, że dokładność cięcia laserowego jest bardzo wysoka – to jeden z najdokładniejszych sposobów obróbki materiałów. Nie wymaga żadnych poprawek końcowych. Niestety, cena cięcia laserowego jest dużo wyższa od jej plazmowego odpowiednika. Cięcie laserowe będzie najodpowiedniejsze, gdy Twój projekt potrzebuje wyjątkowej precyzji.

Plazma a laser – którą metodę wybrać?

Koszt cięcia plazmą różni się zdecydowanie od kosztu cięcia laserem, co jest pierwszym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę. Przecinarki plazmowe są same w sobie tańsze, a do tego zużywają dużo mniej energii. Cięcie plazmowe sprawdzi się najlepiej w małych i średnich warsztatach. Kwestia dokładności jest również bardzo ważna. Duża precyzja laserowej technologii jest często warta swojej wysokiej ceny, gdyż tylko ona daje możliwość stworzenia naprawdę skomplikowanych i dokładnie wyciętych elementów. Warto też pamiętać, że plazma sprawdzi się lepiej niż laser przy przecinaniu grubszych elementów. Wszystko, jak widać, zależy od Twoich potrzeb. Najlepiej powierzyć dany projekt specjalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie i dysponują najwyższej jakości, nowoczesnym sprzętem – dobrym wyborem na pewno będzie Hempel Metals. Dzięki tej firmie na pewno osiągniesz zamierzony efekt cięcia zarówno laserem, jak i plazmą.