Cięcie plazmą

Cięcie plazmowe staje się coraz popularniejszą metodą plastycznego kształtowania metali. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli weźmie się pod uwagę listę zalet takiej obróbki materiału. Bardzo często metodę plazmową porównuje się do cięcia laserowego, które jest również bardzo popularne. Warto wiedzieć, w jakich zadaniach najlepiej sprawdzi się plazma, aby dobrać metodę obróbki odpowiednią do danego projektu.
Zamów usługi cięcia plazmą

Plazma – czym jest?

Plazma to rodzaj materii, który przypomina gaz, ale jest bardziej zjonizowany. Składa się ona zarówno z cząsteczek naładowanych elektrycznie, jak i tych obojętnych. Ze względu na swoje specyficzne właściwości nie może być dokładnie zaklasyfikowana do trzech podstawowych stanów materii – stąd określa się ją czwartym stanem. Z uwagi na swoją budowę chemiczną plazma świetnie przewodzi prąd, a jej opór maleje wraz ze wzrostem temperatury – w przeciwieństwie do metali. Jak jednak można wykorzystać plazmę do cięcia metalu? Proces polega wytwarzaniu plazmowego łuku elektrycznego. W kontakcie z nim metal ulega roztopieniu i powstaje otwór.

Cięcie plazmowe – jak przebiega?

Jak już zostało wspomniane, wypalanie plazmowe jest możliwe dzięki wytworzonemu przy dużym natężeniu prądu łukowi elektrycznemu. Plazma osiąga wtedy temperaturę sięgającą kilkunastu tysięcy stopni Celsjusza, co sprawia, że z łatwością przecina metale. Przez zajarzony łuk elektryczny przepuszczany jest strumień sprężonego powietrza – powoduje to jego jonizację i w tym momencie powstaje plazma. Najczęściej do tworzenia plazmy wykorzystuje się po prostu powietrze. Jeśli potrzeba większej mocy, używa się mieszanek argonu, azotu i dwutlenku węgla.

Zastosowanie cięcia plazmowego

Jakie materiały można przeciąć za pomocą plazmy? Wycinanie plazmowe pozwoli nam na kształtowanie wszystkich materiałów, które przewodzą prąd – ta cecha jest konieczna. Na co dzień najczęściej cięcie plazmą używane jest w przypadku stali czarnej i nierdzewnej oraz aluminium. Parametry cięcia plazmą różnią się w zależności od urządzenia. Najczęściej można przecinać materiał o grubości do 75mm, ale zaawansowane urządzenia potrafią tę wartość nawet podwoić. Ze specyfiki działania cięcia plazmowego wynika fakt, że zabrudzonych i zardzewiałych materiałów nie trzeba wcześniej oczyszczać.

Jakie istnieją metody cięcia plazmą?

• Standardowe – cięcie do krawędzi,

• szablonowe – początek od środka, potem pójście za wzorem,

• żłobienie – używane na przykład do pozbywania się niechcianych spawów,

• ukosowe – pozwalające uzyskać pochyloną krawędź.

Jakie są zalety cięcia plazmą?

Na tym etapie można zastanowić się, dlaczego wypalanie plazmowe cieszy się tak dużą popularnością. Jakie zalety ma więc cięcie plazmą?

• niskie zużywanie energii,

• niewielka szczelina cięcia,

• duży zakres grubości cięcia,

• łatwa automatyzacja,

• szybkość cięcia.

W kwestii profesjonalnego cięcia plazmą zawsze warto zwrócić się do doświadczonych specjalistów – wypalaniem plazmowym zajmuje się firma Hempel Metals, która dzięki wieloletniemu doświadczeniu z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.